Tagi

, , ,

Odnaleźć swą drogę to lekka, łatwa i przyjemna komediowa opowieść o młodej dziewczynie wybierającej się na magiczny uniwersytet. Autorka pisze w sposób, który zachęca nas do lektury i chociaż daleko tej powieści do arcydzieła to jednak czyta się ją z dużą przyjemnością.

Olgierda Lach pochodzi z małej wioski i po skończeniu nauki w szkole średniej postawia zapisać się na magiczny uniwersytet. Po przybyciudo większego miasta okazuje się, ze nic nie jest tak proste jakby mogła chcieć. Jednakże bohaterka nie poddaje się i rozpoczyna naukę. Dość szybko poznaje półkrsnoluda Otta i nawiązuje z nim przyjaźń, która finalnie prowadzi do założenia wspólnego interesu. Z czasem w otoczeniu bohaterki pojawiają się i inne postacie – część w ciekawy sposób ubarwia jej życie podczas gdy inne to jedynie statyści.

Powieść napisana jest z przymrużeniem oka. Nie jest co prawda komedia przy której non stop byśmy wybuchali spazmatycznym śmiechem jednak autorka zadbała o to by bawić czytelnika. Postępowanie postaci przybiera czasem karykaturalną formę. Czytając przygody bohaterów wyraźnie widać, że autorka puszcza oko do studenckiej braci. Poczucie humoru nie sprawia jednak, że w książce brakuje innych elementów. Pojawiają się więc motywy romansowe czy przygodowe. Pełnią one co prawda rolę służebna względem części komediowej niemniej jednak zostały opisane tak by sprawiać sporo przyjemności.

Niestety w książce, która ukazała się w ramach pakietu BookRage obecne są stosunkowo liczne literówki. Nie jest ich na tyle dużo by utrudniały czytanie. Niemniej jednak pojawiające się co kilkanaście stron błędne końcówki nieco rażą oczy.

Odnaleźć swą drogę jest dość krótką pozycja, ale wychodzi to książce na lepsze. Przy końcowych rozdziałach widać drobny spadek formy i chociaż czyta się je dobrze to kiedy zakończymy powieść nie odczuwamy wielkiego żalu. Ciekawym będzie możliwość ponownego odwiedzenia świata Olgierdy Lach, ale sięganie po drugi tom cyklu zaraz po skończeniu pierwszego nie wydaje się najlepszym pomysłem. Trzeba nieco odpocząć i po jakimś czasie ponownie spróbować zanurzyć się w magiczny, komediowy świat bohaterów.

Powieść Aleksandry Rudej jest dobrą książką rozrywkową, którą przeczytamy z radością, ale która nie zachęci nas do refleksji. Końcówką jest nieco słabsza niż rozpoczęcie, ale pomimo tego powieść sprawia dużo radości i nie żałuje się czasu nad nią spędzonego.

Odnaleźć swą drogę

Autor: Aleksandra Ruda
Tłumaczenie: Ewa Białołęcka
Wydawca: BookRage

Reklamy