Tagi

, , , ,

Jack Sparrow to w ostatnich latach postać, która jako pierwsza przychodzi do głowy kiedy mówi się o piratach. Stało się tak za sprawą niezwykłej popularności Piratów z Karaibów. Ten filmowy cykl łączy w sobie humor oraz akcję i dzięki temu zyskał tysiące fanów na całym świecie. Niestety popularności filmów nie towarzyszy świadomość, że jeden z nich inspirował się dość stara powieścią Tima Powersa – Na nieznanych wodach.

W powieści poznajemy Johna Chanagnaca, który chcąc odzyskać rodzinną fortunę wyrusza do Nowego Świata. Niestety żegluga w XVIII wieku nie należała do najbezpieczniejszych i okręt, którym płynie trafia w ręce piratów. Bohater wychodzi z tarapatów, ale jego życie kompletnie się zmienia i to w sposób jakiego nie przewidziałby w najśmielszych snach. W życiu Johna pojawiają się piraci i magia, ale zjawia się także dama, która niespodziewanie zawładnie jego sercem.

Opowieści o piratach zwykle pełne są zwrotów akcji oraz dynamicznych walk. Kiedy dodać do tego dziwna i niezrozumiałą magię to całość nabiera jeszcze większych rumieńców. Niemniej Powers nie poprzestał tylko na opowiedzeniu ciekawej historii z czarującymi piratami w roli głównej. Plusem Na nieznanych wodach jest także język, który doskonale pasuje do klimatu książki, a jednocześnie jest bardzo przyjemny w odbiorze. Dzięki temu wszystkiemu książkę czyta się bardzo szybko i ciężko się od niej oderwać.

Trudno byłoby nazwać Na nieznanych wodach literatura problemową. Autor zdecydowanie bardziej skupia się na budowaniu nastroju oraz na akcji niźli na rozważaniach. Niemniej jednak podczas lektury natrafić możemy na kilka przemyśleń, a i opisywane wydarzenia mogą skłonić nas ku rozważeniu pewnych kwestii. Po lekturze warto też sięgnąć do wikipedii lub innych źródeł i poczytać o niektórych z opisanych w książce postaciach – dobrze jest wiedzieć, że nie wszystko w utworze fantasy musi być wymyślone.

Tim Powers doskonale włada piórem. W swojej pirackiej powieści stworzył ciekawy świat i opisał fascynujące, pełne magii i zwrotów akcji przygody. W książce widać kilka historycznych inspiracji i można ją traktować jako pokaz tego jak twórczo można podejść do motywów znanych z lekcji historii. Na nieznanych wodach to co prawda nie arcydzieło literatury, ale kawał ciekawej opowieści, która podczas lektury sprawia niezwykle wiele przyjemności.

Na nieznanych wodach

Autor: Tim Powers
Wydawca: Genius creations
Tłumaczenie: Łukasz Małecki
Książka na stronie wydawcy