Tagi

, , ,

Szklany dom to powieść, w której Charles Stross porusza kilka problemów. Wnioski jakie proponuje czytelnikowi są ciekawe chociaż w niektórych miejscach nie udaje mu się wszystkiego zaprezentować w przekonujący sposób. Niemniej ksiązka ta jest warta czytelniczej uwagi.

Pierwszym aspektem powieści, na który warto zwrócić uwagę jest fabuła. Autor postarał się i przygody jakie spotykają bohaterów są ciekawe, a czytelnik niejednokrotnie boi się o losy swojego faworyta. Długotrwałe poczucie zagrożenia i próby wybrnięcia z sytuacji utrzymują nas w napięciu i ciężko jest się od tej książki oderwać. Pozytywnie też należy ocenić samą konstrukcję świata. Przyszłość jaką oferuje nam Stross przekracza nasze oczekiwania. Podróżowanie odbywa się poprzez bramki teleportacyjne, które rozbierają nas na części składowe by w omal tej samej chwili złożyć nas w całość w innym miejscu wszechświata. Tym sposobem odległości pomiędzy poszczególnymi habitatami zawieszonymi w kosmosie stają się mniej ważne niż ich połączenia przy użyciu systemu bramek. Powieść napisana jest stosunkowo lekkim językiem i czyta się ja bardzo dobrze. Nie pojawiają się też dłużyzny co należy poczytać za plus.

Bohaterowie Szklanego domu pochylają się nad historią ludzkości i sięgają wstecz aż do połowy XX wieku. Jak jednak pokazuje autor zrozumienie ludzi z cywilizacji tak odległej jest niezwykle trudne. Sama świadomość pewnych zachowań, czy też wiedza o zjawiskach nie musi pozwolić na zrozumienie przodków. Pod wieloma względami bliżej jest nam cywilizacyjnie do XV wieku niż bohaterom Strossa do XX wiecznych Stanów Zjednoczonych. Autor jednak zapytuje nas na ile możemy być pewni, ze dobrze rozumiemy naszych przodków – wszak pomimo licznych źródeł możemy błądzić omalże tak samo jak bohaterowie jego dzieła.

Tematem, z którym autor sobie nie poradził jest kwestia płci. Trudno dokładnie omówić błędy pisarza nie zdradzając zbyt wiele z fabuły książki niemniej Charles Stross założył, że płeć nie będzie tak istotna dla ludzi przyszłości jak jest dla nas. O ile sam trend spadku znaczenia płci wydaje się być słuszny o tyle autor zdecydowanie przesadził z umniejszaniem jej roli. Na skutek tego założenia postaci są w niektórych momentach mało przekonujące. Na szczęście nie tyczy się to całej książki, a jedynie wybranych sytuacji. Poza tymi momentami bohaterowie wydaja się być zwykłymi ludźmi z krwi i kości, a to ułatwia identyfikowanie się z nimi i wspólne przeżywanie przygód.

Charles Stross w Szklanym domu  roztacza przed czytelnikami fascynującą wizję. Opisywany przez niego świat jest wystarczająco odległy od naszej rzeczywistości byśmy uznali go za ciekawy i egzotyczny, ale jednocześnie zdaje się być na tyle bliski byśmy mogli go jeszcze uznać za „nasz świat”. Fabuła, wizja i styl w jakim powieść została napisana czynią ja pozycją naprawdę wartą uwagi, a drobne błędy zupełnie nie przeszkadzają.

Szklany dom

Autor: Charles Stross
Wydawca: Mag
Tłumaczenie: Wojciech M. Próchniewicz

Reklamy