Tagi

, ,

Nagroda Hugo jest jedną z bardziej prestiżowych w dziedzinie fantastyki. Niezwykle więc ucieszyła mnie możliwość przeczytania sporej części tekstów nominowanych do tego wyróżnienia za 2013 rok. John Joseph Adams uzyskał nominację w kategorii dla najlepszego redaktora krótkich form. W pakiecie dostępnym dla głosujących na nagrodę dostępna była zredagowana przez niego antologia The mad scientist’s guide to world domination.

Na ten zbiór składają się 22 teksty napisane przez różnych autorów. Ilościowo przeważają opowiadania, które swoją tematyką i sposobem narracji przywodzą na myśl komiksy o superbohaterach. Jest to zrozumiałe, wszak szalony naukowiec próbujący zdobyć władzę nad światem to postać, która doskonale pasuje do superbohaterskich komiksów, które od dziesiątek lat podbijają serca czytelników. Szczęśliwie jednak w tomie znajdują się też teksty, które nie są próbą przełożenia komiksowej fabuły na karty książki.

Na plus antologii poczytać należy sam pomysł na dobór tekstów. Szaleni naukowcy są postaciami o tyle ciekawymi, że w niektórych wypadkach mogą być niejednoznaczni moralnie. Część z przedstawionych bohaterów prawdziwie wierzy w to, że w istocie ratuje świat. Inni z kolei są jednoznacznie źli, ale geniusz w służbie zła to wciąż postać mająca spory potencjał. Niestety, same teksty pozostawiają trochę do życzenia. Część z opowiadań jest naprawdę ciekawa, jednakże sporo zaprezentowanych utworów nie sprawia dużej przyjemności podczas lektury. Niektóre ze słabszych pozycji nadrabiają co prawda braki literackie ciekawym pomysłem, ale niestety to za mało, by zachwycać się omawianym zbiorem.

Ciekawy i mocno komiczny pomysł został wykorzystany w opowiadaniu The Angel of Death has a business plan. Wizja doradcy zawodowego dla superzłoczyńców jest wielce pociągająca, a sam tekst napisany jest z dostatecznym poczuciem humoru, by można go docenić. Nie jest to co prawda pozycja, która zapadnie na lata w pamięć, ale czyta się ją dobrze. Ciekawsze, zarówno ze względu na pomysł, jak i wykonanie, jest opowiadanie The mad scientist’s daughter. W swoim tekście Theodora Goss prezentuje sześć pań, których życie w jakiś sposób zostało zniszczone przez to, kim byli ich ojcowie, a w większości ich geniusz ocierał się o szaleństwo. Autorka nie wykreowała wszystkiego sama, nazwiska bohaterek opowiadania odnoszą się do znanych utworów. Panie po ojcach nazywają się Frankenstein, Moreau, Rappaccini, Jekyll, Hyde i Vaughan. Sama opowieść snuta przez narratorkę nie jest porywającym opisem przygód, a zamiast tego otrzymujemy bardzo nastrojową historię życia kilku kobiet i tego, jak w końcu mogły je sobie ułożyć. Również kolejne opowiadanie jest nastrojowe i ciekawe, a jest nim The space between Diany Gabaldon. Akcja tego tekstu osadzona jest wcześniej, niż w innych opowiadaniach ze zbioru. Opowieść przenosi nas do XVIII-wiecznego Paryża i chociaż sam pomysł na opowiadanie nie urzeka tak bardzo, jak w wypadku The mad scientist’s daughter, to jednak wykonanie jest jeszcze lepsze. Od autorki otrzymaliśmy naprawdę fascynującą historię o magii i o zwykłych ludziach i ich namiętnościach. Tekst ten zdecydowanie zawyża ocenę całości zbioru, gdyż sprawia wiele przyjemności, a zarazem wypełnia czwartą część tomu. Antologia zawiera jeszcze kilka opowiadań, które przykuwają uwagę i potrafią zaciekawić, jednak nic więcej się już wyraźnie nie wybija.

Jak na pozycję, która pozwoliła redaktorowi uzyskać nominację do nagrody Hugo, The mad scientist’s guide to world domination okazuje się niezbyt ciekawe. W skład zbioru wchodzi kilka ciekawych tekstów, jednak bardziej opłaca się je przeczytać osobno i nie zawracać sobie głowy wszystkimi innymi – no chyba, że ktoś rzeczywiście planuje przejęcie władzy nad światem…

The Mad Scientist's Guide to World Domination

Redaktor antologii: John Joseph Adams
Wydawca: Tor
Książka na stronie wydawcy

Reklamy