Tagi

, , , ,

Jakiś czas temu Powergraph zdecydował się na wydawanie części książek tylko w postaci ebooka. Zapewne był to krok podyktowany warunkami rynkowymi i taką formę dystrybucji mają ksiązki, których sprzedaż może nie być nadmiernie wysoka. Jednym z tak wydanych tytułów jest Requiem dla lalek Cezarego Zbierzchowskiego. Z jednej strony można żałować, że nie będzie tej pozycji na papierze, z drugiej jednak strony możemy zakupić naprawdę dobry zbiór opowiadań za niewielka cenę.

Opowiadania Zbierzchowskiego osadzone są w świecie, który jest albo przyszłością ziemi albo też alternatywną wersją rzeczywistości. Świat ten zdecydowanie nie rozpieszcza bohaterów, a ich historie, spisane przez autora, to często pasma cierpienia. Książka nie należy więc do kategorii lekkich, łatwych i przyjemnych. Niemniej jej lektura dostarcza dużo satysfakcji, a każdy z tekstów ma w sobie coś co przykuwa uwagę i zapada w pamięć. Opowiadania nie pozostawiają nas obojętnymi. Zamiast tego towarzyszy nam zastanowienie, zaduma i smutek. Mamy tendencje by uciekać od tego ostatniego, ale jeśli podany jest w takiej oprawie to warto sobie na niego pozwolić.

To co zachwyca w opowiadaniach to pomysł, nastrój i fabuła. Autor jednak pozwolił sobie zasygnalizować różne problemy, które toczą współczesny świat. Swoimi utworami pokazuje jak skutecznym narzędziem do opisywania rzeczywistości może być kreowanie fantastycznych uniwersów. Już w pierwszym z tekstów – Innego nie będzie Zbierzchowski wskazuje jak bardzo jesteśmy zabiegani i nastawieni do konsumpcji wszystkiego wokół. Kolejne opowiadania oscylują wokół odmiennych problemów. Moneta zahacza o kwestie etyki samobójstwa, a Mr Fiction porusza między innymi problem mediów i reality show. Nie stanowi to co prawda trzonu opowieści, ale wydaje się, że w tym tekście autor pyta o to czy są jakieś granice, których producenci telewizyjnych show nie przekroczą.

Najbardziej w pamięć zapada Smutek parseków. Jest to ciekawa historia o kosmicznej arce, w której przedstawiciele ludzkości udają się na podbój innej planety. Utwór ten można docenić już za sam fakt, że w ciekawy sposób konfrontuje się z problemem długiej podróży kosmicznej. Nie jest to co prawda odkrywcza koncepcja, ale samo wykonanie jest ciekawe i warte uwagi. Pisarz jednak nie zatrzymał się tylko na opowiedzeniu historii o wielopokoleniowym statku. Zwrócił naszą uwagę na problem ludzkiej natury. Na to jak traktujemy innych i jakie wzorce postępowania sami przyjmujemy. Gdzieś w tle opowieści zamajaczyło także pytanie to kim jest człowiek i czym jest wolna wola.

Requiem dla lalek to bardzo klimatyczny zbiór opowiadań. Zaprezentowane teksty są nie tylko ciekawe, ale też poruszają istotne problemy. W świecie, w którym rozgrywa się akcja poszczególnych opowiadań umieszczona została także akcja książki Holocaust F. Niemniej to w krótszej formie autor lepiej pokazał jak dobrze potrafi pisać.

Requiem dla lalek

Autor: Cezary Zbierzchowski
Wydawca: Powergraph
Książka na stronie wydawcy

Recenzja bierze udział w wyzwaniu Polacy nie gęsi

Reklamy