Tagi

, ,

Jeśli włożysz do swoich ust niebieskie piórko to przeniesiesz się w świat niesamowitych  wizji. Piórkiem i przeżyciami po nim możesz się podzielić ze swoimi przyjaciółmi. To co zobaczycie może być przepiękne. Będziecie mieli możliwość wspominania najmilszych chwil życia, ale może jednak zdecydujecie się na piórko obiecujące jakieś ekscytujące przygody? Wybór należy do Was. Jednak czy jest możliwe istnienie róży bez kolców?

Wurt jest książką niesamowitą. Autor stworzył w niej prawdziwie fascynujący świat, a w zasadzie fascynujące światy bowiem jego bohaterowie mogą przenikać z prawdziwego świata do świata Wurtu. Czymże jednak jest ta tajemnicza rzeczywistość? Podczas lektury nie jest dane nam zrozumienie jej fenomenu. Pojawiają się liczne sugestie. W zasadzie jesteśmy prawie pewni czym Wurt może być, ale jednak nie wszystkie karty zostały przed nami odkryte. Nawet jeśli nasze przypuszczenia są słuszne to jednak sam mechanizm działania Wurtu pozostaje dla nas niezrozumiały.

Dzięki użytkowaniu piórek bohaterowie powieści mogą przenieść się do innego uniwersum. Uniwersum, które zdaje się być kolektywnym marzeniem ludzkości. Używane przez postaci piórka są więc narkotykiem umożliwiającym uczestnictwo w zbiorowych wizjach. W odróżnieniu jednak od innych narkotyków to co się dzieje w Wurcie jest nad wyraz realne. Zanurzając się ten świat można nie tylko doświadczyć wizji, ale także przynieść z nich materialne rzeczy do naszej szarej rzeczywistości. Jednakże cena jaką za to płacimy może być wysoka. Za każdą rzecz wzięta z tego świata musimy zapłacić czymś o podobnej wartości – nie wiemy jednak jaka to będzie cena. Może ona być nad wyraz słona – taką właśnie przyszło zapłacić głównemu bohaterowi – Skrybie. W Wurcie stracił on najcenniejsza dla siebie osobę dostając w zamian dziwne stworzenie. Próba odwrócenia tej wymiany jest tym co napędza bohatera i tym samym fabułę powieści.

Książkę czyta się nad wyraz przyjemnie i szybko. Składa się na to kilka czynników. Jednym z nich jest stosunkowo ciekawa historia. Przygody, w których towarzyszymy Skrybie są zwyczajnie wciągające. Ważniejsza jednak jest konstrukcja świata – jest on na tyle odmienny od naszego, że zagłębianie się w nim stanowi prawdziwą przyjemność. Na kolejnych stronach dowiadujemy się o nim coraz więcej, a każda nowa informacja coraz bardziej oddala książkową wizję od naszej rzeczywistości. W powieści Noona ciekawe są nawet infodumpy – są to wycinki z publikacji Kota Gracza – swoistego guru osób narkotyzujących się piórkami.

Wurt zdecydowanie nie jest pozycją dla każdego czytelnika. Świat, o którym czytamy jest bardzo dziwny co może niektórych zniechęcać. Powszechność stosowania narkotyków powoduje, że książka nie nadaje się dla niektórych grup wiekowych, Również stosunkowo rozbudowana seksualność czynie tę pozycję nieodpowiednią dla dzieci. Jednak może ona również odstraszać dorosłych, gdyż część wątków erotyczno-seksualnych zdecydowanie wykracza poza dopuszczalne społecznie normy. Jeśli jednak zdecydujemy się na lekturę i wkroczymy w świat Wurta to będzie to ta lektura będzie dla nas niezapomnianą przygodą.

Wurt

Autor: Jeff Noon
Tłumaczenie: Jacek Manicki
Wydawca: Mag
Książka na stronie wydawcy

Reklamy