Tagi

, , , ,

Ceremoniał morski i etykieta jachtowa to pozycja skierowana do dość wąskiego grona odbiorców, aczkolwiek zahaczająca o tematy, które mogą być interesujące także dla osób niezwiązanych zawodowo z morzem. Autorzy poruszają skrajnie usystematyzowane dane na temat oddawania honorów czy szczegółów munduru, ale opisują też zagadnienia związane z folklorem ludzi morza, a także marynarskimi wierzeniami i przesądami.

Szeroki zakres tematyczny książki powoduje, że ta dość hermetyczna publikacja we fragmentach nadaje się dla czytelników, którzy żeglarstwo traktują jedynie jako jedno z hobby, a nawet dla tych, którzy sami nie pływając chcieliby się czegoś dowiedzieć o morzu i marynarce. Niestety, te ciekawsze dla ogółu rozdziały nie stanowią większości książki. Bardzo szeroko rozpisują się autorzy na temat ubioru marynarskiego – poświęcają mu aż dwa rozdziały, z czego jeden traktuje o historii mundurów, drugi zaś o ich współczesnym wzornictwie. Równie dokładnie potraktowana została tematyka bandery oraz flag, proporców i proporczyków, a także oddawania honorów dowódcom. Twórcy tej publikacji nie zapomnieli także omówić etykiety związanej z wizytowaniem okrętu. Wszystkie rozdziały poświęcone powyższym tematom zawierają mnóstwo szczegółów, a ich monotonny charakter łagodzony bywa anegdotami czy też wątkami historycznymi. Zdecydowanie ciekawsze dla przeciętnego odbiorcy będą fragmenty poświęcone równie istotnym, acz nieco lżejszym tematom, takim jak chrzty statków czy nadawanie i zmiana nazw okrętów. Wiele o morskiej obyczajowości mówi rozdział zatytułowany Pokłon Neptunowi, w którym opisane są chrzty, jakim poddawani są ludzie morza przy przekraczaniu równika czy kręgu polarnego. Zdecydowanie najciekawszy jest rozdział poświęcony przesądom marynarskim, ale niestety nie zajmuje on wiele miejsca.

Pod względem informacyjnym Ceremoniał morski i etykieta jachtowa prezentuje się dobrze. Większość z poruszonych tematów omówiona jest dość szczegółowo i tekst jest doskonałym źródłem wiedzy. To, co można autorom zarzucić, to mała ilość zdjęć i rysunków. Zasadniczo praktycznie każdy rozdział rozpoczyna się i kończy ilustracją, jednakże często brakuje obrazków w tekście. Najbardziej jest ten brak odczuwalny w rozdziałach, gdzie szczegółowo opisywane są kroje mundurów czy wygląd flag i proporców.

Nieco gorzej prezentuje się sam tekst. Styl autorów nie jest specjalnie porywający. Tam, gdzie poruszone są ciekawe tematy, nie jest to co prawda bardzo zauważalne, jednak przy co mniej ciekawych zagadnieniach staje się to dość problematyczne. Niestety zaś te mniej ciekawe fragmenty stanowią ponad połowę tej publikacji.

Ceremoniał morski i etykieta jachtowa to pozycja skierowana zdecydowanie do osób, których poruszane w niej zagadnienia dotyczą zawodowo oraz do zapalonych hobbistów. Przeciętny czytelnik zainteresowany morzem i obyczajowością marynarzy powinien raczej wybrać interesujące go rozdziały, a inne pominąć, gdyż czytanie książki w całości może okazać się nieco nudne. Niemniej każdy, kto sięgnie po ten tytuł w nadziei poszerzenia swojej wiedzy, powinien być zadowolony, gdyż autorzy podali w sposób usystematyzowany naprawdę dużo informacji.

Cermoniał morski i etykieta jachtowa

Autorzy: Eugeniusz Koczorowski, Jerzy Koziarski, Ryszard Pluta
Wydawca: Almapress
Książka na stronie wydawcy

Recenzja bierze udział w wyzwaniu Polacy nie gęsi

Reklamy