Tagi

, , , , , ,

Wejście do kin Hobbita było ważnym wydarzeniem. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że wraz z nagłaśnianiem filmu ukazywały się w Polsce kolejne około-tolkienowskie pozycje książkowe. Jedną z nich są Mądrości Shire, krótki poradnik jak żyć długo i szczęśliwie. Autor tej książeczki – Noble Smith, w niezwykle lekkim stylu stara się przedstawić, jakich życiowych mądrości możemy się nauczyć od hobbitów oraz innych dobrych ludów Śródziemia.

Miłym akcentem, widocznym już na samym początku książki, jest osobny, odautorski wstęp do wydania polskiego, poprzedzający przedmowę i … kolejny wstęp. Ten ukłon w stronę polskiego czytelnika dowodzi, że zarówno wydawnictwo, jak i sam autor, pomyśleli o odbiorcach i chcieli do nich dotrzeć, a nie iść po linii najmniejszego oporu i jedynie sprzedać im produkt.

Poradnik ten możemy rozpatrywać z dwóch punktów widzenia. Pierwszy to spojrzenie na niego okiem zagorzałego fana twórczości Tolkiena. Jeśli rozpatrzymy książkę w ten sposób, to nasze uczucia powinny być nieco ambiwalentne. Mądrości Shire niewątpliwie nawiązują do twórczości oksfordzkiego profesora. Autor zachwycony dziełami mistrza stara się wydobyć z nich jak najwięcej nauk, które można odnieść do naszego życia tu i teraz. Jednak w tekście pojawiają się błędy. Nie są to może wielkie przekłamania, ale każdy, kto uważnie przeczytał podstawowe dzieła Tolkiena, będzie w stanie zauważyć pewne nieścisłości. Czyni to poradnik Noble’a Smitha nieco mniej przyjemnym w lekturze. Pamiętać jednak musimy, że drugi sposób spojrzenia na tę książkę wydaje się bardziej uprawniony. Jeśli potraktujemy ją właśnie jako poradnik jak żyć szczęśliwie, to jest to pozycja naprawdę ciekawa. Drobne błędy tyczące się szczegółów mitologii Śródziemia są nieważne. To, co istotne, to treść i użyty język, a tym niewiele można zarzucić.

Językowo Mądrości Shire napisane są niezwykle prosto. Lektura poszczególnych rozdziałów nie nastręcza żadnych trudności, a łatwy w odbiorze styl oraz fakt, że poradnik jest rzeczywiście krótki, powodują, że czytanie całości nie zajmuje dużo czasu. Momentami można jedynie się zastanawiać, czy autor bardziej kieruje swoje słowa do dzieci, czy dorosłych czytelników, ale nie przeszkadza to w lekturze (przynajmniej jeśli się jest dorosłym).

Najważniejsza jednak jest treść, gdyż to ona stanowi zwykle o tym, na ile wartościowy jest dany poradnik. Noble Smith postarał się wyciągnąć z prozy Tolkiena to, co możemy zastosować w naszym życiu, by uczynić je bardziej sielankowym – zbliżonym do uroczego klimatu Shire. Większość z przedstawionych myśli jest dość prosta – żyj spokojnie, dbaj o przyjaźń, troszcz się o ukochanych, jadaj dobrze i sypiaj długo. Każda z nich jest nieco rozwinięta i pokazana w utworach Tolkiena. Wydają się one uprawnione i bliskie Tolkienowi i jego poglądom. Chociaż sprawiają wrażenie nieco infantylnych, to jednak mają sens. Mało kto będzie w stanie je wszystkie zastosować w swoim życiu, jednak już nawet sama lektura poprawia nieco nasz nastrój, a co dopiero wprowadzanie chociażby kilku z nich do codziennej praktyki.

Mądrości Shire to poradnik, który wydaje się być skierowany bardziej dla osób lekko zainteresowanych twórczością Tolkiena, niźli dla jego zagorzałych fanów. Co prawda obie te grupy mogą z tej niezwykle pozytywnej książeczki wynieść wiele dla siebie, ale zagorzali fani będą musieli najpierw przymknąć oko na pewne nieścisłości w opisie tolkienowskiego Śródziemia. Pomimo tego warto, aby się z tą książką zapoznali, bo ma ona duży potencjał w poprawianiu nastroju.

Mądrości Shire

Autor: Noble Smith
Wydawca: SQN
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Książka na stronie wydawcy

Reklamy