Tagi

, , , ,

Lubię być fantastą – tytuł brzmi niemalże jak motto przyświecające wielu fanom. Wszak jest coś wyjątkowego w tej literaturze. Wytworzyła wokół siebie ruch fanowski na wiele lat przed powstaniem internetu. Wśród jej miłośników można znaleźć zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. Ta magia, jaką cechuje się fantastyka, wynika w jakiejś mierze z samych dekoracji w niej używanych, ale przede wszystkim jest zasługą autorów – autorów, co trzeba podkreślić, którzy sami częstokroć bywali najpierw miłośnikami tego gatunku. Lubię być fantastą: Rozmowy skupia się właśnie na autorach polskiej fantastyki. Agnieszka Kawula-Kubiak przeprowadziła z pisarzami ponad 20 rozmów, które są tu zebrane w całość i oddane w ręce czytelników.

Oceniając zbiór wywiadów, w pierwszej chwili zwraca się uwagę na dobór rozmówców. Autorka zaprezentowała całą plejadę mniejszych i większych gwiazd polskiej fantastyki. Widzimy rozmowy z Jakubem Ćwiekiem, Andrzejem Pilipiukiem, Jarosławem Grzędowiczem, Jackiem Piekarą czy Mają Lidią Kossakowską. Dziwi jednak brak kilku nazwisk – zwłaszcza Jacka Dukaja, którego imię przez niejednego z pisarzy było przywoływane w rozmowach. Brak też Marka S. Huberatha czy Anny Kańtoch. Trudno stwierdzić, czy autorka o nich zapomniała, czy też nie zgodzili się udzielić wywiadów. Możliwe, że wystąpiły jeszcze jakieś okoliczności, które uniemożliwiły przeprowadzenie takowych rozmów. Faktem jednak pozostaje, że po lekturze czuć pewien niedosyt.

Każdy z przeprowadzonych wywiadów jest nieco inny. Część twórców miała więcej pytań odnośnie ich dzieł, z innymi dziennikarka rozmawiała bardziej ogólnie. Niektóre pytania zadano kilku autorom, inne pojawiły się tylko raz. Poruszane zagadnienia są ciekawe dla fanów gatunku. Autorzy opowiadali o swoich karierach, o filozofii pisania, inspiracjach, snach czy podejściu do fantastyki jako formy wyrazu artystycznego. Częstokroć opowiadali też o swoich utworach czy ich bohaterach. Nie ma sensu wnikać tu w szczegóły odpowiedzi, jakie zostały udzielone. Wiadomym jest, że dla każdego czytelnika najciekawsze wydadzą się wypowiedzi pisarzy, których szczególnie polubił. Z kolei odpowiedzi innych artystów będą z reguły mniej wciągające. Ważne jest tu jednak podkreślenie, że z wywiadów wyłonił się dość niejednolity obraz polskich pisarzy fantastyki. Cechują się oni odmiennym podejściem do pisarstwa, życia czy ruchu fanowskiego. Zresztą część z artystów krytykuje ten ostatni. Chociaż więc  z niektórymi wypowiedziami trudno się zgodzić, to należy się cieszyć tą różnorodnością zdań – wszak dzięki niej mamy większe szanse na zobaczenie rozmaitych utworów.

Podczas lektury nieco zaskakuje różnorodna forma prezentacji wywiadów. Rozmowy z Jakubem Ćwiekiem czy Mileną Wojtowicz poprzetykane są wypowiedziami osób trzecich, znających się z autorami. Wywiad z Mają Lidią Kossakowską przerywany jest jej wierszami, a wiele innych rozmów pozbawionych jest jakichkolwiek wtrąceń. Wywołuje to wrażenie chaosu, co źle wpływa na odbiór książki. Najbardziej jednak dziwi, a wręcz przeszkadza, forma rozmowy z Łukaszem Orbitowskim. Ma ona postać loga z archiwum GG. Wydaje się to całkowicie zbędne, bo jedynie utrudnia lekturę, a niewiele wnosi. Co więcej, patrząc na czasy wypowiedzi widać, że albo w redakcji ktoś przypadkowo niektóre z czasów zmienił, albo cała „otoczka” została sztucznie dodana (np. czas zadania pytania jest późniejszy niż czas odpowiedzi, albo pół stronicowa odpowiedź pojawia się w kilka sekund po pytaniu).

Lubię być fantastą nie jest pozycją uniwersalną. Skierowana jest głównie do zagorzałych fanów gatunku, a i dla nich nie będzie lekturą w pełni satysfakcjonującą. Wypowiedzi kilku ulubionych autorów zrobią zapewne duże wrażenie, ale inne wywiady już nieco mniejsze – zwłaszcza, że nie wszystkie są ciekawe. Najwięcej z lektury wynieść mogą osoby myślące o rozpoczęciu kariery pisarza. W zasadzie każdy z 21 autorów powiedział coś o swoim warsztacie pisarskim – o rygorze pracy, szukaniu inspiracji czy budowaniu postaci. Ich opinie na pewne sprawy częstokroć są sprzeczne, ale dzięki temu można spojrzeć na pisarstwo z różnych perspektyw. Chociaż więc książka nie została pomyślana jako poradnik dla młodych twórców, to doskonale się może w tej roli sprawdzić.

Lubię byc fantastą

Autor: Agnieszka Kawula – Kubiak
Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie
Książka na stronie wydawcy

Reklamy