Tagi

, , , , , ,

Zabawki diabła to drugi zbiór opowiadań Anny Kańtoch, poświęcony Domenicowi Jordanowi. Autorka po raz kolejny przedstawiła sześć tekstów, w  których jej bohater stawia czoła mrocznym zagadkom i nie w pełni zrozumiałym tajemnicom.

Z tej książki dowiadujemy się o głównym bohaterze zdecydowanie więcej, niż z poprzedzającego ją Diabła na wieży. Pierwsze z zamieszczonych opowiadań przedstawia młodego Domenica. Zapoznajemy się tu z jego rodziną. Na niespełna 50 stronach wyjaśniony zostaje istotny kawałek jego historii, a także część z motywacji napędzających go przez resztę życia. Kolejne prezentowane teksty są ze sobą bardziej powiązane, niż miało to miejsce w poprzednim tomie. Wciąż nie można mówić, by była to powieść, ale poszczególne opowiadania nabierają więcej sensu jeśli zna się te, które je poprzedzały.

Na pierwszy rzut oka widać, że utwory zamieszczone w Zabawkach diabła są nieco dłuższe od tych z poprzedniego tomu. Jednak nie liczy się długość, a jakość. O tej zaś można śmiało powiedzieć, że uległa polepszeniu. Historie przedstawione w Diable na wieży były co prawda ciekawe, ale jeśli porównać je do tych z drugiego zbioru, to jednak wypadają słabiej. Różnica ta nie jest może olbrzymia, ale jednak wyraźnie widoczna. Teksty bardziej trzymają w napięciu i trudniej się od nich oderwać. Na skutek silniejszych powiązań pomiędzy opowiadaniami całość jest też bardziej wyrazista – to już nie są osobne historie, spięte tylko postacią głównego bohatera – to są różne fragmenty historii jednej postaci.

Niestety lektura drugiego zbioru opowiadań o Domenicu Jordanie w dalszym ciągu pozostawia czytelnika z pewnym niedosytem informacji. Opisywany świat wciąż nie jest jasny. Ciągle bardzo mało wiemy o jego magii i o nadprzyrodzonych istotach. Czytając, co i rusz trafiamy jedynie na strzępki informacji, pozwalające zrozumieć, co robi bohater, ale nie dające możliwości stworzenia spójnej wizji świata. Jest to oczywiście rozczarowujące, ale jednocześnie ma pewne zalety. Te niedopowiedzenia są wszak jednym z elementów składowych napięcia odczuwanego podczas lektury. Dodatkowo dają one nadzieję na pojawienie się kolejnych opowiadań, które pozwolą rozbudować naszą wiedzę o Okcytanii o kolejny kawałek układanki.

Zabawki diabła to dobra kontynuacja Diabła na wieży. Można wręcz śmiało stwierdzić, że zamieszczone tu opowiadania są lepsze, niż w poprzednim tomie. Pomimo faktu, że w swoim nastroju teksty są do siebie mocno podobne, nie pojawia się uczucie przesytu ani znudzenia (co niestety zdarza się podczas lektury innych książek). Można więc śmiało potraktować ten tomik jako ekscytujący i tajemniczy przerywnik pomiędzy cięższymi lekturami.

Zabawki diabla

Autor: Anna Kańtoch
Wydawca: Fabryka Słów
Książka na stronie wydawcy

Reklamy