Tagi

, , , , , , , ,

Wysoka dostępność aparatów dobrej klasy oraz ogólna łatwość fotografii cyfrowej przyczyniły się do wzrostu zainteresowania tą formą sztuki. Na przestrzeni lat wydano wiele poradników o tym, jak tę sztukę uprawiać. Od bardzo prostych, takich jak Fotografowanie – 101 praktycznych porad, po bardziej rozbudowane, takie jak Szkoła fotografowania National Geographic. Ta druga pozycja, pomimo swojego wieku (wydana była w 2000 roku), jest dość ciekawa i dostarcza wielu informacji, które mogą pomóc początkującemu miłośnikowi fotografii.

Sięgając po tę książkę warto mieć w pamięci jej wiek. Część z rozdziałów w znaczący sposób nie przystaje do współczesnych realiów. Dotyczy to zwłaszcza fragmentów poświęconych sprzętowi, filmom i fotografii cyfrowej. Przez ponad 10 lat, które minęły od jej publikacji, bardzo wiele się zmieniło i wiadomym jest, że zawarte w tekście informacje nie są dość aktualne. Niemniej nie oznacza to, że rozdziały te należy pominąć. Część z zawartych w nich porad w pewien sposób wciąż przystaje do obecnych realiów, inne zaś mogą skusić do sięgnięcia po starszy sprzęt i spróbowania swoich sił z kliszą, zamiast z aparatem cyfrowym.

W książce możemy wyróżnić dwie główne części – pierwsza poświęcona jest aspektom technicznym fotografii – wyjaśnienie pojęć z nią związanych, ogólnych zasad budowania kompozycji, sprzętu i tego jak go używać itp. Część ta jest przydatna i pozwala nauczyć się, jak stawiać pierwsze kroki i jak opanować techniczną stronę fotografowania. Druga zaś część to już bardziej inspirowanie czytelnika, połączone z radami, jak wykonywać konkretny rodzaj fotografii – znajdziemy tu rozdziały o robieniu zdjęć ludziom, o makrofotografii, o tym jak podchodzić do architektury oraz kilka innych. Wielce cennym przerywnikiem są fragmenty prezentujące sylwetki kilku fotografów. Dowiadujemy się z nich, jak różne podejście do tej formy sztuki może dać przepiękne efekty. Po krótkim opisie każdej osoby, około pół strony przeznaczone jest na rady udzielone przez danego fotografa. Te króciutkie rozdziały stanowią zarówno inspiracje jak i rodzaj przewodnika po tym co można osiągnąć fotografując. Część z artystów woli zaawansowany sprzęt, podczas gdy inni korzystają ze stosunkowo prostych aparatów, z jednym czy dwoma obiektywami. Zasadniczo osoby zajmujące się robieniem zdjęć od jakiegoś czasu mogą swobodnie pominąć resztę książki, ale przejrzenie tych kilkudziesięciu stron pokazujących „życie” profesjonalistów, powinno okazać się rozwijające.

Oczywiście, jak przystało na poradnik dotyczący fotografowania, w książce znajduje się mnóstwo pięknych zdjęć. Opatrzone są one komentarzem, pozwalającym z jednej strony zrozumieć jak je wykonano, a z drugiej wskazującym co w nim ciekawego. Dzięki temu ilustracje nie tylko zachwycają, ale też uczą poprzez przykład, jak wydobywać piękno z otaczającego nas świata.

Magazyn National Geographic znany jest z przepięknych zdjęć. W Szkole Fotografowania National Geographic fotografowie, których prace są przez tak wielu ludzi podziwiane, zdradzają swoje sekrety i doradzają jak „malować światłem”. Książka ta, pomimo swojego wieku, może się okazać wielce przydatna dla osób rozpoczynających przygodę z aparatem, a dla tych, którzy robią zdjęcia już od jakiegoś czasu, może stanowić cenne źródło inspiracji oraz dobrych rad.

Szkoła fotografowania National geographic
Autor: Peter K. Burian, Robert Caputo
Wydawca: Wydawnictwo G+J RBA
Tłumaczenie: Maciej Hen

Reklamy